Wymiana zamka w drzwiach. Co musisz wiedzieć?

Kupno nowych drzwi, uszkodzenie lub zgubienie klucza. Powodów wymiany zamka w drzwiach jest o wiele więcej. Czasem jednak zdarza się, że montaż nowego mechanizmu nie będzie konieczny, a jego wnętrze należy jedynie dokładnie wyczyścić, by znowu działał sprawnie. Jak zrobić to dobrze? Co jednak w przypadku, gdy wymiana układu jest jedynym rozwiązaniem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym wpisie, dlatego zapraszamy Cię do lektury!

 

Przed wymianą starego zamka spróbuj go naprawić

Domowe przedmioty, z których korzystasz na co dzień, po pewnym czasie mogą działać nie tak, jak trzeba. To samo tyczy się zamka od drzwi – wielokrotnie w ciągu dnia wsadzasz do niego kluczyk, który następnie przekręcasz, używając do tego pewnej ilości siły, co wpływa na trwałość konstrukcji.

Co więcej, wewnątrz mechanizmu naturalnie zbierają się zabrudzenia i wilgoć, czego efektem jest korozja. Dlatego, jeśli w jego okolicy dostrzegasz ślady rdzy, to oznacza, że masz do czynienia z usterką eksploatacyjną. Jak sobie z nią poradzić? Czy w takich sytuacjach wymiana zamka jest jednym rozwiązaniem?

Usterka eksploatacyjna oznacza, że wymiana zamka w drzwiach nie będzie konieczna. Musisz jedynie pozbyć się wilgoci i zabrudzeń wewnątrz mechanizmu, w czym pomoże Ci odpowiedni środek w sprayu, np. WD-40. Jeżeli problemem jest korozja, to skorzystaj z płynów odrdzewiających. W przypadku, kiedy oba rozwiązania nie przyniosą rezultatów, cały układ będziesz musiał wymienić na nowy – do tego będziesz potrzebował niezbędnych narzędzi.

 

Narzędzia niezbędne do wymiany zamka

Potrzebne Ci będą następujące akcesoria:

• wkrętarka – za jej pomocą wymienisz wkładkę i zamek w drzwiach,
• centymetr do mierzenia – dzięki niemu określisz długość zdemontowanej wkładki i na tej podstawie kupisz odpowiedni model,
• wiertarka – jeśli nie masz kluczyka, użyj jej do zdjęcia mechanizmu,
• śrubokręt,
• klucz nasadowy.

 

Jak wymienić zamek?

Mając nowy model, możesz usunąć stary, uważając, by nie uszkodzić drzwi. Standardowy zamek składa się ze stalowej kasety z zamkniętym wewnątrz mechanizmem, zamocowanym do blachy czołowej, gdzie całość trzyma się zazwyczaj na dwóch wkrętach.

Konieczne jest najpierw usunięcie klamki – zrób to za pomocą śrubokrętu, odkręć śruby podtrzymujące szyld i zdejmij go z obu stron. By zdemontować wkładkę, włóż do niej kluczyk i przekręcaj do momentu, aż trzpień umożliwi Ci wysunięcie tego elementu.

Teraz możesz przystąpić do zamocowania nowego zamka. Zacznij od przykręcenia stalowej kasety. Następnie zamontuj szyldy i wkładkę. Pamiętaj, by nie używać do tego dużej siły, bo uszkodzisz mechanizm. Na koniec sprawdź, czy klucz gładko wchodzi w układ oraz czy skrzydła drzwiowe dobrze się domykają. Brawo, proces wymiany przebiegł pomyślnie!

 

Jak wyjąć fragmenty kluczy w zamku od drzwi?

Opisaliśmy na początku, że kupując nowe drzwi, należy wymienić mechanizm. Co jednak zrobić, gdy we wnętrzu starego układu tkwią złamane fragmenty klucza? W takim wypadku możesz spróbować wyjąć je na własną rękę.

W tym celu weź płaski, cienki przedmiot – np. śrubokręt – i włóż go do zamka obok końca uszkodzonej części kluczyka. Następnie dociśnij końcówkę narzędzia do klawisza i spróbuj go wypchnąć. Zadanie ułatwisz sobie, smarując wcześniej wnętrze układu – najlepiej wspomnianym wcześniej WD-40. Alternatywą jest użycie wyjątkowo silnego magnesu. Jeżeli jednak i to nie pomoże, to pozostaje Ci skorzystanie z profesjonalnego wsparcia – zarówno w przypadku potrzeby wyjęcia uszkodzonych kluczy, jak i awaryjnego otwarcia mechanizmu.

 

Awaryjne otwieranie zamka od drzwi

W życiu zdarzają się różne sytuacje. Oprócz uszkodzenia klucza w trakcie otwierania drzwi często też dochodzi do jego zgubienia, o czym możesz dowiedzieć się dopiero przed próbą wejścia do domu. Co zrobić, by dostać się do mieszkania?

Jeśli jesteś z Poznania, to w takiej sytuacji skorzystaj z pomocy całodobowego pogotowia ślusarskiego działającego w tym mieście. Dzięki wsparciu profesjonalistów błyskawicznie będziesz mógł wejść do domu i odetchnąć z ulgą. A jeśli zgubione wcześniej klucze nie odnajdą się, to doświadczeni fachowcy przygotują dla Ciebie nowy komplet.

0
Feed

Zostaw komentarz